Impulsem do powstania projektu była fascynacja wspaniałymi zdjęciami prezentującymi międzywojenną Polskę autorstwa trzech fotografów: Henryka Poddębskiego, Czesława Olszewskiego oraz Romana Wajnikonisa.
Wchodząc w interaktywny świat, ukryty za drzwiami pokoju fotografa, widz odnajduje przedmioty, w których ukryte są ciekawostki na temat II Rzeczpospolitej. Rozglądający się po pokoju goście mogą także włączyć i wyłączyć stojącą na biurku lampkę lub znajdujący się na komodzie gramofon, który odtwarza największe przeboje Mieczysława Fogga.
Ukryte w przedmiotach opowieści przybliżają widzom historię międzywojennej Polski w 6 obszarach tematycznych: odzyskanie niepodległości, kultura i obyczaje, inwestycje i gospodarka, kurorty i wypoczynek, miasta oraz wsie.
Przygodę, jaką widzowie przeżywają dzięki aplikacji na okulary wirtualnej rzeczywistości oraz odwiedzając interaktywną platformę internetową, uzupełniliśmy tradycyjną grą edukacyjno-popularyzatorską. Wędrując po wielkoformatowej planszy, przedstawiającej pokój z aplikacji, uczestnicy rozwiązują serię zadań, aby uzyskać kod dostępu do zamkniętych drzwi i wydostać się z pokoju.
Jak zawsze w swoich projektach Fundacja wykorzystuje połączenie najnowocześniejszych technologii z tradycyjnym przekazem historycznym w formie opowieści, który ilustrujemy bogato archiwalnymi zdjęciami z zasobów wielu instytucji publicznych oraz prywatnych kolekcjonerów. Udostępniamy na stronie w sumie ponad 1000 zdjęć, które wprowadzają widzów w świat sprzed blisko 100 lat.
Realizowany w ramach dofinansowania z programu „Kultura cyfrowa” projekt jest owocem pasji i misyjnej współpracy wielu partnerów. W jego realizacji uczestniczyło kilkanaście instytucji: muzea, archiwa, biblioteki cyfrowe, organizacje pozarządowe, prywatni kolekcjonerzy, przedstawiciele biznesu oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wsparło projekt finansowo. Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Anna Osiadacz i Zygmunt Fit
Zarząd Fundacji Koncept Kultura
Wykorzystano piosenki w wykonaniu Mieczysława Fogga: